X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدفایل های ناب دانشجویی - ساختار و طبقه بندی آنتی بادی

فایل های ناب دانشجویی - ساختار و طبقه بندی آنتی بادی

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 45
» بازديد ديروز : 33
» افراد آنلاين : 2
» بازديد ماه : 1602
» بازديد سال : 3541
» بازديد کل : 5704
» اعضا : 0
» مطالب : 2427

ساختار و طبقه بندی آنتی بادی


تاریخ انتشار پست : 1396/6/7 بازدید : 4

ساختار و طبقه بندی آنتی بادی

ساختار و طبقه بندی آنتی بادیدسته: پزشکی 
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc 
حجم فایل: 11 کیلوبایت 
تعداد صفحات فایل: 10 

ساختار وطبقه بندی آنتی بادی واحد اصلی سازنده آنتی بادی ها گلیكوپرتئین می باشد با وزن مولكولی 150000 دالتون آنتی بادی شامل چهار زنجیره ی پلی پپتیدی می شود در واقع دو زنجیره سنگین ودو زنجیره سبك كه به وسیله پیوندهای دی سولفیدی به هم متصل شده اند هر زنجیره سبك دارای یك وزن مولكولی حدود 25000 دالتون است وشامل دو قسمت به نام دومین است یك قسمت دمین كه

قیمت فایل فقط 2,500 تومان

خرید

ساختار و طبقه بندی آنتی بادی

واحد اصلی سازنده آنتی بادی ها گلیكوپرتئین می باشد با وزن مولكولی 150000 دالتون آنتی بادی شامل چهار زنجیره ی پلی پپتیدی می شود در واقع دو زنجیره سنگین ودو زنجیره سبك كه به وسیله پیوندهای دی سولفیدی به هم متصل شده اند . هر زنجیره سبك دارای یك وزن مولكولی حدود 25000 دالتون است وشامل دو قسمت به نام دومین است یك قسمت دمین كه ناحیه ی خاصی در زنجیره است كه بوسیله پیوندی سولفیدی به صورت تا خورده درآمده است .

در زنجیره ها قسمت هایی به نام CL , VL وجود دارد . VL قسمت متغیر و CL قسمت ثابت است .

در قسمت VL : ترتیب قرار گرفتن اسیدهای آمینه متفاوت است ولی در قسمت CL ترتیب قرار گرفتن اسیدهای آمینه ثابت است . دو نوع زنجیره سبك وجود دارد:

λ (1

K (2

در انسان %60 از زنجیره سبك و K 40 % است . درحالی كه در كل زنجیره سبك L 50 % , K 95 % λ وجود دارد . بنابراین یك مولكول آنتی بادی یكی از انواع را دارد و هرگز دو نوع را نخواهد داشت .

هر زنجیره سنگین درآنتی بادی دارای وزن مولكولی حدود 50000 دالتون است . و شامل قسمتی است كه دارای خاصیت ارتجاعی میباشد به نام Variable rigion ، زنجیر سبك و سنگین دارای یك ناحیه هومولوگ ( یكسان ) هستند كه ازآمینو اسیدهای متفاوت ساخته شده اند . بخش های یكسان شامل حدود 110 آمینو اسید هستند و نواحی ایمونوگلوبولین نامیده می شوند .

زنجیره سنگین شامل یك ناحیه به نام VH است و هر كدام دارای 3یا4 قسمت میباشند (CH11, CH2,CH4,CH4) ناحیه ای كه در زنجیره سنگین دارای خاصیت ارتجاعی است دبین ناحیه CH1 , CH2 قرار دارد . و این خاصیت به آنتی بادی شكل Y می دهد . و اجازه باز و بسته شدن برای جادادن دولبه آنتی ژن را به آنتی بادی می دهد . همچنین زنجیره سنگین در تعیین عملكرد فعالیت مولكول آنتی بادی انجام وظیفه می كند . آنتی بادی دارای پنج نوع ( كلاس ) می باشد . IgG – IgA – IgM , IgD – IgE ، هركدام بوسیله نوعی از انواع زنجیره سنگین بوجودمی آیند . -(-(-(-(-( ؛Gd – IgE , IgG هر كدام تنها یك ساختار دارند ، درحالی كه IgA ممكن است شامل یك یا دو بخش و IgG شامل پنج اتصال دی سولفیدی در ساختارش باشد آنتی بادیهای IgG دارای 4 زیر مجموعه می باشند با وجود این ارگانیسم های تفاوت كمتری در تولید محصول نوع آنتی بادی دارند. تحقیقات روی IgG از نظر ساختار و عملكرد برای كمك به كشف آنزیم های پیسین و با پائین وجود دارد . به صورت تكه های خاص همراه بیولوژی خاص . آنزیم پپسین در برخورد با IgG باعث شكستن آنتی بادی و ایجاد دو ناحیه (Fab) می كند . دو ناحیه Fab به قسمتی از زنجیره سنگین كه دارای خاصیت ارتجاعی است اتصال می یابند .چون ناحیه Fab مولكولی دو ظرفیتی است و قادر است آنتی ژن را رسوب دهد . آنزیم پاپایین در ناحیه دارای خاصیت ارتجاعی بین CH1 , CH2 دو تكه محصول یكسان به نام ناحیه FC تولید می كند كه این نواحی خاصیت حفظ كردن لبه ی آنتی ژن را دارند . البته این ناحیه به آنتی ژن متصل نمی شود . بلكه این ناحیه با مولكول های گلیكوزیدی تشكیل پیوند می دهد و باعث عمل موثر ی مانند : اتصال آنتی بادی به ماكروفاژ و مونوسیت و … می شود . و همین طور عمل تشخیص یكی از انواع آنتی بادی از دیگری

ساختار و عملكرد ایمونوگلوبولین :

اصطلاحات راهنما :

ایمونوگلوبولین حلقوی

ناحیه Fab

قسمت FV

ناحیه بسیار متغیر كه در ناحیه اتصال آنتی ژن به آنتی بادی قرار دارد . به نام CDR

هاپتن

اپی توپ

آنتی ژن

سلول های نوع B

گروه های خونی AB

آنتی ژن :

ماده ای خارجی كه به وسیله سیستم ایمنی شناسایی می شود و معمولا از جنس پروتئین می باشد ولی می تواند یك پپتید یا كربوئیدرات نیز باشد .

اپی توپ :

ناحیه ای ازآنتی ژن پروتئینی كه با آنتی بادی خاص خود تركیب می شود .

هاپتن تركیب شیمیایی كوچكی ازآنتی ژن كه به تنهایی قادر به تحریك سیستم ایمنی نیست و نیاز به یك كمك دهنده دارد .

سیستم ایمنی :

a ) سلول های ایمنی نوع T

b ) سلول های مایع یا نیمه جامد نوع B

ما درباره وضع ایمونولوژی سلول در این مسیر نمی دانیم . بنابراین شما باید از نحوه ساخت ایمونوگلوبولین ها توسط B – Cell آگاه شوید و كمك T – Cell در رد كردن ماده خارجی برای تشخیص آنتی بادی ها . ویروس ایدز T – Cell را آلوده كرده و می كشد . و به شدت توانایی آن رادر تولید آنتی بادی ها كاهش می دهد .

ساختار آنتی بادی :

a ) آنتی بادی از 4زنجیره تشكیل شده است . دو زنجیره سنگین و دو زنجیره سبك كه به وسیله ی پیوند كووالانسی دی سولفیدی با هم باند شده اند . هر زنجیره سبك شامل دوایمونوگلوبولین حلقوی ( تاخورده ) وهر زنجیره سنگین شامل چهارناحیه هومولوك از زنجیره های پپتیدی سنگین است . كه روی هم رفته شكل Y به آنتی بادی می دهند .

b ) ایمونوگلوبولین تاخورده یك نمونه از نواحی هومولوگ پروتئین است . كه آن شامل 7 رشته β می شود كه به صورت دو صفحه ی 4 تایی قرار گرفته است . 4 تا در یك طرف و3 تا در طرف دیگر كه شكل حلقه در می آید .

پیوند كووالانسی دی سولفیدی باعث اتصال زنجیره سنگین و سبك در آنتی بادی می شود .

d ) ( قسمت بسیار متغیر ) ناحیه های CDR اولین ناحیه ایمونوگلوبولین از زنجیره سنگین وسبك هستند كه شامل 3 بخش با توالی مخصوص عمده می باشد كه توالی عمده ی آن به فاصله یك آنتی بادی با آنتی بادی بعدی یا نزدیك ترین می باشد .

e ) در شكل تاخورده آنتی بادی ، 3 ناحیه بسیار متغیر از هر زنجیره با بخش اتصالی آنتی ژن باند می شود .

قیمت فایل فقط 2,500 تومان

خرید

برچسب ها : ساختار و طبقه بندی آنتی بادی , ساختار و طبقه بندی آنتی بادی آنتی بادی چیست؟ آنتی بادی طبقه بندی آنتی بادی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد